The Lazy روش اجرای بتن اکسپوز

هم اکنون از بتن اکسپوز یا بتن نما در بسیاری از سازه های صنعتی و کارخانجات نیز استفاده می گردد. امروزه نمای فریم یکی از پرکاربرد ترین و محبوب ترین نماها بین مهندسان سازه است و بیشترین درصد استفاده در بین سازندگان در طراحی نماهای ساختمان را به خود میگیرد.علت ان طراحی زیبا و ایمن است. طراحی نما در ساختمان اهمیت بالایی دارد ، شما تصور کنید که یک ساختمان از بهترین متریال و تجهیزات ساخته شده است اما فاقد نما باشد در این صورت نه زیبایی دارد و نه نقش مهمی در شهر یا بافت شهری دارد . سرامیک پرسلانی نسبت به سرامیک معمولی در مواد اولیه مقداری تفاوت دارد مثلا خاک رس یکی از مواد اولیه سرامیک پرسلانی است و این سرامیک مقاومت و دوام خیلی بالاتری داشته در دمای بالاتری نیز ساخته و تولید می شوند. سنگ های مرمریت نیز بیشتر در فضای داخلی ساختمانهای مسکونی استفاده می شود. برای نماسازی و یا طراحی معماری فضاهای داخلی از روش خشک برای اتصال بتن اکسپوز استفاده می شود. بنابراین باید طبق اصول و قواعد و توسط افراد با تجربه و حرفه ای در این زمینه طراحی و اجرا گردد . علاوه بر این، نمای تجاری باید به گونه ای باشد که حس کنجکاوی افراد را برانگیزد و تا زمانی که طراحی نمای ساختمان تجاری به این شکل نباشد، افراد کمتری برای ورود به آن تشویق میشوند.

نمای خشک سنگ

در واقع با توجه به تنوع بسیار بالا و مقاومت خوبی که سنگ های ساختمانی از آن برخوردار هستند، بسیاری از افراد در میان متریال های مختلف به منظور پیاده سازی نمای داخلی و خارجی ساختمان، بهره گیری از سنگ نما را ترجیح میدهند. تا زمانی که خانه برای ساکنان آن نقش حفاظ را بر عهده داشت و آن را برای محافظت خود در برابر تهدیدهای بیرونی میخواستند، نماسازی مفهومی نداشت. پله ای شدن بتن نما از جمله معایب شایع در اجرای این نوع بتن به شمار می رود که برای رفع و ترمیم آن از ساب خوردن استفاده نمود. فشار اعمالی به هر کدام از آنها، توسط مهندسین محاسبه شده و با توجه به حجم بتنی که باید تحمل کند، عملیات استحکام و پشتیبانی صورت می پذیرد. به عبارت دیگر این حجم ماتریس بتنی کاملا متراکم است و این حفرات به دلیل نوع قالب و روغن قالب تنها در سطح پنل بتن اکسپوز پدیدار می شوند. بولت ها در سطح پنل بتن اکسپوز عموما به دو دلیل زیبایی و محل نصب تعبیه می شوند.

دلیل این نامگذاری این است که برخلاف بتن که همیشه در لایه زیرین و سطوح داخلی ساختمان قرار میگیرد، پوششی بر روی آن انجام میشود. عامل اول: ابعاد سنگ به کار رفته و نصب شده در ساختمان که فاصله استاندارد بین پیچ و رولپلاک نصبی در نما بایستی ۵۰ سانتی متر باشد و هر چه سنگ کوچک تر باشد به طبع اجرای پیچ و رولپلاک سخت تر و هزینه بیشتر خواهد شد. اجرای بتن اکسپوز به سه روش خشک ، چسب و یا با ملات در پروژه های کوچک مقیاس انجام می شود. نمای بتنی اکسپوز با دو روش اجرا می شود. بهتر است از قالب فلزی در قالب بندی نمای بتنی ساختمان استفاده شود. تأثیر عملکرد حرارتی مصالح غالب مورد استفاده در نمای ساختمان بر شرایط آسایش حرارتی در معابر شهری اقلیم گرم وخشک. چراکه بسیاری از خریداران کیفیت یک ساختمان را بر اساس پوسته آن ساختمان می سنجند و عدم استفاده از مصالح مرغوب در نما را نشانه بی کیفیتی کل ساختمان می دانند . یکی از دلایل جذابیت نمای سرامیکی قیمت، کیفیت و دوام آن است. این متریال بعد گذشت مدت طولانی از نصب، کیفیت خود را حفظ کرده و به عمر مفید ساختمان می افزاید. قالب گذاری با ابعاد و اندازه دلخواه، به طراح کمک می کند تا طرح های مدنظر خود را اجرا کند.

انواع سیستم های نمای خشک

اضافه نمودن پیگمنت های معدنی و آلی در بتن به مرور زمان رنگ خود را تا حد معمولی از دست می دهد. با توجه به تکنولوژی استفاده شده برای نصب پانل های نما روی ساختمان در نما خشک، میتوان این قطعات را در سریعترین زمان ممکن سر جایشان محکم کرد و نمای یک ساختمان را کامل کرد. معمولاً مابین قطعات آجر نما از صلیب پلاستیکی استفاده میشود و پس از اتمام دوغاب ریزی فاصله مابین آجر نما توسط پودر مخصوص بندکشی پر میشود. این سبک از قطعات اصولا دارای قالب سازی های متنوعی می باشند. این گروه از پنل بتن اکسپوز تا کنون بیشتر در قالب جی اف ار سی عرضه می شوند. پنل ها توسط پیچ های سرمته و واشر به قوطی های زیرساز متصل می گردد، این پیچ ها در نما مشخص می باشد که در صورت عدم تمایل به نمایان بودن پیچ ها، می توان روی آن را با ملات مخصوص ( بتونه ) کاور کرد. استفاده از نانوفام های سیمانی و یا رنگ های آکریلیک از پرمصرف ترین رنگ ها در رنگ پذیری پنل های بتن اکسپوز می باشند. سنگ های مرمر سنگ های بلوری شکل هستند که خاصیت عبور نور یکی از ویژگی های آن ها می باشد. This c​onte nt was  done by G​SA Content G᠎enerat or​ D emoversion!

برای کسانی که هر گونه نگرانی در مورد دقیقا کجا و همچنین راهنمایی در مورد چگونگی استفاده از کرتین وال ، شما احتمالا می توانید با ما در صفحه وب تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید